Nye millioner til ansatte og studenter

Raskere opptak av insulin. Klatrerobot som inspiserer enorme røranlegg. Nestegenerasjons litium-batterier med potensielt fem ganger større kapasitet.

Dette var noen av de potensielt banebrytende prosjektene som ble tildelt hovedprosjektmidler fra NTNU Discovery under arrangementet Tech, Hugs and Rock’n’Roll på Digs torsdag 5. juni. 

Tekst: Per Steinar Moen
Foto: Kristoffer Wittrup

Toril A. Nagelhus Hernes, prorektor for nyskapning, hadde gleden av å dele ut totalt 4,3 millioner til fem prosjekter til ansatte og studenter tilknyttet NTNU og Helse Midt-Norge. 

«Støtten gis i tidligfase hvor det faktisk ikke er andre som tør å investere. Siden 2011 har vi delt ut over 140 millioner kroner til over 400 prosjekter, det er vi egentlig ganske stolt av», sier Hernes. 

Totalt har NTNU Discovery-prosjekter ført til etableringen av over 100 selskaper som i dag omsetter for rundt to milliarder kroner. «Det tyder på at selskapene har betydelig potensial. Og det sier også juryen som har evaluert alle søknadene», sier hun før hun deler ut nye millioner.

Maria Johansen forteller engasjert om tunikater.

Toril A. Nagelhus Hernes. prorektor for nyskaping, deler ut prosjektmidler.

Bedre hverdag for diabetes-pasienter

Nano Glucagon er navnet på et av prosjektene som ble tildelt 1 millioner kroner. Bak prosjektet står et tverrfaglig forskerteam ved NTNU og St. Olavs hospital. Hilde Kjelstad Berg er forretningsutvikler i prosjektet fra NTNU TTO:

«Dette er et perfekt eksempel på hva man kan få til i Trondheim. Vi har en blanding av de tekniske miljøene på Gløshaugen og de kliniske miljøene på St. Olavs hospital og sammen kan de få til veldig gode saker», sier hun.

Hilde Kjelstad Berg er forretningsutvikler i Nano Glucagon fra NTNU TTO og presenterer prosjektet på skjerm foran et stort publikum.

Hilde Kjestad Berg presenterer Nano Glucagon for et interessert publikum.

Til tross for enorm utvikling de siste tiårene med ny teknologi og medikamenter, så finnes det ingen systemer som håndterer medisinering automatisk uten innblanding fra brukeren. Dette fordi insulin absorberes for sakte. Oppdagelsen fra forskerne er at nanodosering av glukagon gir lokal blodgjennomstrømning og dermed raskere opptak av insulin. Raskere opptak av insulin vil føre til at blodsukkeret kan reguleres kjappere og kanskje også ved hjelp av automatiske systemer.

Det handler om å gjøre hverdagen til pasienter med diabetes mye bedre», sier hun. Nå er målet å få kommersialisert forskningen i samarbeid med aktører innen farmasøytisk og medisinsk-teknisk industri.

«Vi har snakket med alle aktørene i markedet, responsen er lik: Dette er kjempespennende, men én ting de spør etter, er kliniske data. Derfor har vi har søkt NTNU Discovery om penger for å kjøre en klinisk studie for å hente kliniske data», sier hun.

Disse prosjektene ble tildelt hovedprosjektmidler fra NTNU Discovery:

Cortex Robotics – 300.000 kroner
Cortex Robotics utvikler en robot som kan klatre og navigere seg rundt på utsiden av industrielle rør. Med denne teknologien kan man gjøre inspeksjon og vedlikehold av disse rørene tryggere, rimeligere og mer datadrevet. Utvikles av studenter ved Institutt for maskinteknikk og produksjon, og Institutt for industriell økonomi og teknologiledelse:

Daniel Kjøle Skogland
Kristian Romen
Celine Rønquist Slåttelia

Hi Sep II – 1.000.000 kroner
Litium-svovel-batterier kan forandre energilagring, men de brytes ned for raskt. HiSep-II sitt smarte filter forlenger batteriets levetid betydelig, og muliggjør lettere, billigere og mer langvarige energiløsninger. Utvikles av forskere ved Institutt for kjemisk prosessteknologi og TTO:

Önder Tekinalp
Arne Lindbråthen
Kristina Nydal

Gd-BioP – 1.000.000 kroner
Tradisjonelle kontrastmidler gjør det lettere å se inn i kroppen ved hjelp av bildediagnostikk, men kan gi uønskede bivirkninger. Det nye Gd-BioP-systemet er utviklet som et tryggere og mer presist alternativ, med målrettet bildekontrast og dermed høyere effektivitet. Utvikles av ansatte ved St. Olavs hospital, Institutt for bioteknologi og matvitenskap og TTO:

Elise Borgen Holmås
Bjørn E. Christensen
Jin Han Gaute Brede

Type 11 – 1.000.000 kroner
Prosjektet har som mål å utvikle en genterapi for å behandle pasienter med klinisk retinitis pigmentosa type 11, som er en sjelden genetisk lidelse i netthinnen. Prosjektet skal kommersialisere et genterapiprodukt som skal utvikles og introduseres som standardbehandling for disse pasientene. Utvikles av ansatte ved Institutt for klinisk og molekylær medisin:

Wannan Tang
Magnar Bjørås
Jørn-Ove Schjølberg
Synnøve Algrøy Fjeldstad.

Et diplom som viser utdelte prosjektmidler, hvilende på gulvet mellom stolradene til publikum.

Beviset på tildeling av hovedprosjektmidler hviler trygt mellom stolradene.

Nano Glucagon – 1.000.000 kroner
NanoGlucagon er et patentsøkt konsept fra NTNU som gir raskere opptak av insulin. Dette vil muliggjør drømmen om en helautomatisk kunstig bukspyttkjertel og gi folk med diabetes meget god blodsukkerkontroll uten at de må bekymre seg for sykdommen sin mange ganger daglig. Utvikles av ansatte ved Institutt for klinisk og molekylær medisin, Institutt for teknisk kybernetikk, St. Olavs hospital og TTO:

Sven Magnus Carlsen
Sverre Christian Christiansen
Hilde Kjeldstad Berg.

Hovedprosjektprogrammet er finansiert av Sparebanken Midt-Norge, NTNU og Helse Midt-Norge.

Andre nyheter

Kunnskapsmangel gir kattepine

Hvis katter skal leve opp til ryktet om å ha ni liv, må katteeiere få mer kunnskap om kjæledyrene som okkuperer fanget vårt mens vi ser på TV og holder oss med selskap når vi går på do. 

Kontakt:

Prosjektleder
Jan Hassel
E-post: jan.hassel@ntnu.no
Telefon: 906 53 180
Kontor: Hovedbygget, sokkel

Håvard Wibe
E-post: havard.wibe@ntnu.no
Telefon: 41 47 37 68
Kontor: Hovedbygget, sokkel

Ta idéen din videre